Tajemný kontrafaktuál aneb kontrafaktuální evaluace pro ty, co už nejsou úplní začátečníci – 1 den živě, domácí úkoly a půl dne on-line
16. 4. (středa) živě v Praze + 23. 4. 2025 (středa) on-line kdekoliv
Kombinovaný kurz zahrnující 4 x 90 min. presenční výuky, cca 3-4 hodiny samostatné asynchronní práce mezi setkáními a 2 x 90 synchronní on-line výuky.
Kontrafaktuální evaluační metody umožňují kvantifikovat kauzální vliv intervence na výsledkovou proměnnou, odpovídají na otázky jako je „Nakolik snížil reintegrační program kriminální recidivu odsouzených?“ nebo „O kolik snížil preventivní program výskyt šikany ve školách?“. Takto směřovaný výzkum umožňuje prokázat odpovědnost za výsledky intervencí vnějšímu publiku, na druhou stranu není bezprostředně užitečný pro organizační učení.
Kontrafaktuální metody spočívají v modelování situace bez intervence (kontrafaktuál) a porovnání s pozorovanou situací po intervenci. Zpravidla vyžadují pozorování jak intervenční, tak kontrolní skupiny v experimentálním nebo kvaziexperimentálním designu evaluace.
Kurz Tajemný kontrafaktuál představuje úvod do kontrafaktuálních metod. Klade si za cíl prohloubit pochopení kontrafaktuálních evaluačních metod, jejich východisek a podmínek, za kterých je lze korektně použít. Obsahově je vhodný pro účastníky libovolného předchozího vydání Evaluačního minima a ty, co nemají život ohrožující alergii na rovnice. Předpokladem pro spokojenou účast je schopnost základní orientace v datech (například v tabulkách poskytovaných ČSÚ) a základní ovládání tabulkového procesoru (Excel…). Velký prostor je věnován cvičením vycházejícím z praxe.
Školení nevyžaduje (ani detailněji neukazuje) práci se specializovaným softwarem typu R, SPSS či Stata.
Školení je určeno pro zadavatele i realizátory projektů a evaluací, kteří potřebují posílit své znalosti a schopnosti týkající se základních principů a možností kontrafaktuálních metod v evaluacích.
Kurz se opírá o následující zkušenosti:
-
Za nejpřínosnější část považují předchozí účastníci domácí úkoly a jejich následné společné detailní rozebrání (aneb teorie je jasná, dokud před sebou nemáte konkrétní data…)
-
Na úkoly musí být dost prostoru (proto nemáme dva dny školení hned po sobě) a abyste případně nemuseli dvakrát do Prahy, je druhý den ve formě půldenního setkání on-line.
Místo konání:
- První den (16. 4. 2025) – Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta tropického zemědělství, místnost 403 (4. patro), Kamýcká 129, 165 00 Praha 6 – Suchdol (plánek, jak se na Fakultu dostat, najdete ZDE) , Spojení: Stanice Zemědělská univerzita, bus 107 nebo 147 (ze stanice Dejvická)
- Druhý den (23. 4. 2025) – Kdekoliv on-line prostřednictvím Teams.
Minimální počet účastníků: 6 Maximální počet účastníků: 12
Lektor: Ing. Vladimír Kváča, Ph.D.; (vladimir.kvaca@gmail.com; 725 563 636)
PODMÍNKY REGISTRACE
Registrujte se prosím pomocí formuláře níže, nejpozději do 3. dubna 2025.
Výše účastnického poplatku činí:
Cena 2800 Kč pro členy České evaluační společnosti (ČES) – 30% sleva
Cena 3400 Kč pro zástupce nestátních neziskových organizací (NNO) a studenty – 15% sleva
Cena 4000 Kč pro ostatní účastníky
Zvláštní sleva pro organizace, které realizují projekty podpořené z ESF+ v rámci výzev na Sociální inovace (https://www.podporujemeinovace.cz/): druhý účastník*ice ze stejné organizace pouze za 400 Kč.
Cena zahrnuje účast na školení, školící materiály v elektronické podobě a občerstvení a oběd první den kurzu.
Platbu je potřeba zaslat na základě faktury (bude doručena do několika dnů po registraci) na číslo účtu: 219131929/0300. Při platbě uveďte prosím číslo faktury jako variabilní symbol. Do pole zpráva pro příjemce napište vaše jméno ve tvaru "Příjmení Jméno". Vaše registrace vzniká odesláním formuláře a zaplacením registračního poplatku na výše uvedený bankovní účet.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailu svoboda@czecheval.cz a vladimir.kvaca@gmail.com.
PROGRAM ŠKOLENÍ
První den – středa 16. 4. 2025 (9.00–17.00) Česká zemědělská univerzita Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta tropického zemědělství, místnost 403 (4. patro), Kamýcká 129, 165 00 Praha 6 – Suchdol |
09.00–12.30 (vč. 30 min přestávek dle potřeby) |
Úvod
Metody identifikace kontrafaktuálu a předpoklady jejich použití I
|
12.30–13.30 |
Oběd |
13.30–17.00 (včetně 30 min přestávek dle potřeby) |
Metody identifikace kontrafaktuálu a předpoklady jejich použití II
Zadání úkolů pro asynchronní část
|
Asynchronní část – samostatná práce (odevzdat do 22. 4. 2025) |
Cca 3-4 hodiny práce |
|
Druhý den – středa 23. 4. 2025 (13.00–16.30) on-line prostřednictvím Teams |
13.00–16.30 (včetně 30 min přestávek dle potřeby) |
Připojování a technické ladění Reflexe asynchronní části školení
Závěrečné poznámky
|
Registrace na Tajemný kontrafaktuál
Uvádějte prosím fakturační adresu.
Případná stravovací omezení či jiné požadavky prosím specifikujte v poznámce níže.