Evaluační publikace

Pravidlně aktualizovaný seznam volně dostupných publikací

IDEAS book Transformational Evaluation for the Global Crises of Our Times

Editors: Rob D. van den Berg, Cristina Magro and Marie-Hélène Adrien

The sixth book following and building on a successful IDEAS Global Assembly (Prague 2019), this volume brings highly interesting perspectives on trajectories towards supporting transformation aimed at solving the global crises of our times. The COVID-19 pandemic has demonstrated the enormous challenges humanity is facing. It has been facilitated by other crises as climate change, biodiversity loss, economic exploitation, and increased inequity and inequality. The UN Agenda 2030 and the Paris Agreement on climate change call for transformational change of our societies, our economies and our interaction with the environment. Evaluation is tasked to bring rigorous evidence to support transformation at all levels, from local to global. This book explores how the future of the evaluation profession can take shape in 18 chapters from authors from all over the world, from North and South, East and West, and from Indigenous and Decolonized voices to integrative perspectives for a truly sustainable future.

Odkaz pro stažení (pdf)

 

Průvodce evaluátora. Sbírka evaluačních tipů a doporučení.

Evaluační jednotka Národního orgánu pro koordinaci (EJ NOK) vydala v roce 2020 evaluační příručku dobré praxe, nazvanou „Průvodce evaluátora – Sbírka evaluačních tipů a doporučení“.

Na přípravě se podílela řada členů ČES. Příručka je ke stažení na https://dotaceeu.cz/getmedia/05897e7c-7a52-482c-a3d4-cf29369e0cbe/Pruvodce-evaluatora_2020.pdf.aspx.

 

Evaluation for transformational change

Kniha obsahuje texty k současným problémům světa diskutovaným na  globálním shromáždění mezinárodní evaluační asociace IDEAS v roce 2019 v Praze.

Vydavatel: International Development Evaluation Association (IDEAS)

Odkaz pro stažení (pdf)

Handbook on Project Cycle Management of Development Projects

Kniha může sloužit jako učebnice pro PCM kurzy, ale také jako praktický průvodce pro manažery, experty, realizátory a evaluátory rozvojových projektů.

Vydavatel: Česká zemědělská univerzita

Odkaz pro stažení (pdf)

Cesta k výsledkom

Slovenský překlad publikace Světové banky "Roads To Results".

Vydavatel: Úrad vlády Slovenskej republiky

Odkaz ke stažení (pdf)