Realistická evaluace

Školení České evaluační společnosti Teorií vedená evaluace efektů: Realistická evaluace

 

8., 15. a 24. dubna 2025 (3 x půlden s týdenním odstupem), 5–12 účastníků

 

Realistic Evaluation (Realistická evaluace) je přístup k hodnocení programů a intervencí, který se zaměřuje na pochopení toho, jak a proč určitá intervence funguje nebo nefunguje v konkrétním kontextu. Tento přístup byl vyvinut Rayem Pawsonem a Nickem Tilleyem a zdůrazňuje potřebu hlubšího pochopení mechanismů, které stojí za účinky programů, místo pouhého zjišťování, zda či nakolik daný program funguje či nikoliv. Řadí se tak do rodiny evaluací vedených teorií a akcentovány jsou kořeny přístupu ve vědeckém pragmatismu.

Základní prvky Realistic Evaluation zahrnují:

  • Kontexty: Evaluace se soustředí na specifický kontext, v němž se program odehrává. Je důležité chápat, jaké faktory ovlivňují výsledky a jakým způsobem.
  • Mechanismy: Realistic Evaluation zkoumá mechanismy, tj. procesy nebo způsoby, kterými intervence působí na určité výsledky. Klade důraz na identifikaci těchto mechanismů a jejich fungování. Přístup bere v úvahu, že výsledky mohou být ovlivněny různými faktory, které se mohou lišit v různých situacích. To znamená, že účinnost programu může být kontextově závislá.
  • Realistic Evaluation staví na konceptu mikro-teorie, což jsou hypotézy o tom, jaké mechanismy budou v daném kontextu fungovat. Tyto hypotézy jsou testovány a upravovány na základě dat.

Cílem Realistic Evaluation není pouze analyzovat, ale také přispět k lepšímu utváření intervencí a programů na základě pochopení mechanismů.

Tento přístup je užitečný pro ty, kteří chtějí hlouběji proniknout do toho, proč a jak určité intervence fungují, a co je třeba upravit, aby byly účinnější v konkrétních situacích. Evaluace vedené teorií obecně velmi napomáhají organizačnímu učení a dalšímu vývoji intervencí. Dokáží vysvětlit, za jakých okolností se dostavují efekty intervence, samy o sobě však nedokáží dopad kvantifikovat.

 

Forma:

Prezenčně v Praze 3 x půlden (celkem 7 x 90 minut) s cca týdenním odstupem, aby mohli účastnící plnit malé „domácí úkoly“.

  • Úterý 8. dubna (8.30–14.00)
  • Úterý 15. dubna (9.30–13.00)
  • Čtvrtek 24. dubna (9.30–13.00)

Předpokládáme, že účastníci si přinesou “své” intervence, na které by chtěli společně pohlížet optikou Realistického designu, a vyhradí si cca 2 hodiny času MEZI setkáními k domácí práci.

Místo konání: Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta tropického zemědělství, místnost 403 (4. patro), Kamýcká 129, 165 00 Praha 6 – Suchdol (plánek, jak se na Fakultu dostat, najdete ZDE)

Spojení: Stanice Zemědělská univerzita, bus 107 nebo 147 (ze stanice Dejvická)

Počet účastníků: 5 – 12

Lektor: Ing. Vladimír Kváča, Ph.D.; (vladimir.kvaca@gmail.com; 725 563 636)

 

PROGRAM ŠKOLENÍ

1. Setkání – východiska, teorie (3x 90 min) (8. 4. 2025, 8.30–14.00)

  • Realistický přístup/design: Základní východiska, porovnání s jinými přístupy

  • Mechanismus + kontext = výsledek

  • Zdroje informací pro tvorbu teorie změny v kontextu realistického designu

  • Příklady (z literatury, z lektorovy zkušenosti při evaluaci ESF intervencí v ČR i na Maltě)

  • Intervence účastníků

[domácí úkol – vysvětlení a upřesňování mechanismů a kontextů intervence]

2. Setkání – “evaluace začíná teorií změny” (2x 90 min) (15. 4. 2025, 9.30–13.00)

Setkání bude zaměřeno na společnou konzultativní tvorbu výchozí teorie změny reálných intervencí, na kterých účastníci pracují. Pozornost bude věnována mechanismům a kontextům.

  • Teorie změny v kontextu realistického designu (model akce, model změny)

  • Jak testovat mechanismy a kontexty

[domácí úkol – upřesnění možností zkoumaní mechanismů a kontextů intervence]

3. Setkání – “evaluace končí lepší teorií změny” (2x 90 min) (24. 4. 2025, 9.30–13.00)

Setkání bude zaměřeno na společné rozpracování možností empiricky ověřovat mechanismy, kontexty a jejich vliv na výsledky intervence.

  • Otázky a odpovědi
  • Zakončení

 

PODMÍNKY REGISTRACE

Registrujte se nejpozději do 28. 3. 2025.

Výše účastnického poplatku činí:

Cena 3850 Kč pro členy České evaluační společnosti (ČES) – 30% sleva
Cena 4675 Kč (sleva 15 %) pro zástupce nestátních neziskových organizací (NNO) a studenty – 15% sleva
Cena 5500 Kč pro ostatní účastníky

Zvláštní sleva pro organizace, které realizují projekty podpořené z ESF+ v rámci výzev na Sociální inovace (https://www.podporujemeinovace.cz/): druhý účastník*ice ze stejné organizace pouze za 550 Kč.

Cena zahrnuje účast na školení, školící materiály v elektronické podobě a občerstvení.

Platbu je potřeba zaslat na základě faktury (bude doručena do několika dnů po registraci) na číslo účtu: 219131929/0300. Při platbě uveďte prosím číslo faktury jako variabilní symbol. Do pole zpráva pro příjemce napište vaše jméno ve tvaru "Příjmení Jméno". Vaše registrace vzniká odesláním formuláře a zaplacením registračního poplatku na výše uvedený bankovní účet.

Realistická evaluace

Uvádějte prosím fakturační adresu.

Případná stravovací omezení či jiné požadavky prosím specifikujte v poznámce níže.

Fakturační adresa



Podívejte se na podmínky ochrany osobních údajů